Informacijski pooblaščenec Republika Slovenija
| sl | Iskalnik po spletni strani   Priredbe v znakovni jezik  
dekorativna slika

Ob Dnevu pravice vedeti Informacijski pooblaščenec krepi preventivno dejavnost

+ -
27.09.2024

Ob Svetovnem dnevu pravice vedeti, ki ga obeležujemo 28. 9. 2024, Informacijski pooblaščenec opozarja na pomen pravice dostopa do informacij javnega značaja. Skupaj z Ministrstvom za javno upravo je pripravil spletno usposabljanje »Po poteh ZDIJZ – od A do Ž« in video gradiva za ozaveščanje javnosti in zavezancev, ki so že dostopna na spletni strani IP.

Današnje spletno usposabljanje je bilo namenjeno predvsem ozaveščanju zavezancev o pravici dostopa do informacij javnega značaja ter o pravilnem izvajanju zakona. Udeležence, ki so se usposabljanja udeležili v izjemno velikem številu, sta najprej nagovorila informacijska pooblaščenka, dr. Jelena Virant Burnik in državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo, gospod Jure Trbič.

Informacijska pooblaščenka dr. Jelena Virant Burnik je pojasnila, da se število pritožbenih postopkov, ki jih obravnava IP, povečuje, ter tudi, da narašča število primerov, kjer je organ v molku in prosilcu sploh na odgovori. To pomeni, da stopnja transparentnosti med zavezanci pada. Zaskrbljujoče je, da do tega trenda prihaja predvsem v organih državne uprave. Preko dostopa do informacij javnega značaja se udejanja ena temeljnih človekovih pravic, to je pravica do svobode govora, ta pa dalje omogoča izvajanje številnih drugih temeljnih človekovih pravic. Le s transparentnostjo je mogoče izvajati demokratične procese v družbi, zato je molk zavezancev stanje, do katerega bi morali imeti ničelno toleranco. Pri Informacijskem pooblaščencu želimo proaktivno pristopiti k ozaveščanju in ponuditi več usposabljanj za uradne osebe, da bo molkov čim manj. Pri pridobivanju informacij je čas ključnega pomena, še posebej, če so prosilci novinarji in mediji, zato mora biti o zahtevi prosilca odločeno v najkrajšem možnem času, saj samo hitra informacija doseže svoj namen.

V nadaljevanju usposabljanja so sledile predstavitve obveznosti zavezancev, postopka z zahtevo, pojma informacija javnega značaja, zlorabe pravice, testa javnega interesa, proaktivne transparentnosti in ponovne uporabe informacij javnega značaja. Video gradiva z usposabljanja so že dostopna na spletni strani IP.

Pri Informacijskem pooblaščencu bomo tudi v prihodnje izvajali aktivnosti za usposabljanje zavezancev in ozaveščanje javnosti o uresničevanju pravice vedeti. Na ta način bomo lažje sledili skupnemu cilju, to je odprtosti javnega sektorja, ki je nujen pogoj za uresničevanje drugih pravic v demokratični družbi.

 

Informacijski pooblaščenec